Konkurs za Sakura stipendiju je otvoren – a evo šta su naši sakuristi rekli o ovogodišnjem stipendijskom putovanju u Japan!

U zemlji sa najviše automata na svetu, gde gotovo da nema kanti za smeće, a sve funkcioniše besprekorno, još jedna generacija Sakura stipendista imala je priliku da Japan upozna iz prve ruke. Kompanija Japan Tobacco International (JTI), u saradnji sa Ambasadom Japana, već je raspisala novi konkurs za prijavu na Sakura stipendiju – a dok novi kandidati pripremaju svoje prijave, pravo je vreme da čujemo kako su se ovogodišnji sakuristi proveli u Japanu, šta su sve videli i doživeli…

Petoro mladih stipendista su tokom svog boravka posetili Tokio, Kjoto, Hakone, Kamakuru i Naru, a na ovom studijskom putovanju pridružio im se i „travel bloger“ Jovan Savin, koji je svakodnevno beležio atmosferu i delio utiske iz Japana na društvenim mrežama.

Poseban utisak na ovogodišnje stipendiste ostavila je poseta Muzeju soli i duvana, gde su se upoznali sa načinima na koje su so i duvan oblikovali privredu i društvo savremenog Japana. Kako kažu, upravo im je obilazak takvih mesta pomogao da razvijaju ideje za svoje istraživačke radove, ali i da se dublje povežu sa japanskom tradicijom i kulturom.

Prvi susret sa Pacifikom

„Mislim da mi je najlepši dan bio u Kamakuri“, priča Jelena Popadić, stipendistkinja koja priprema istraživački rad na temu uticaja japanske filozofije, umetnosti i kulture na mentalno zdravlje i dodaje: „Osećaj kada trčite kroz pesak, zaronite stopala u ledeni Pacifik i posmatrate surfere je neprocenjiv…“

Poseban trenutak za grupu bio je pogled na čuvenu planinu Fudži

„Bili smo skeptični da li ćemo uspeti da vidimo Fudži, jer kažu da je vidljiv svega 80 dana godišnje“, priseća se Olivera Marić, sakuristkinja koja istražuje primenu Bušido principa i Kaizen menadžmenta u savremenom liderstvu. Međutim, stipendisti su imali sreće da vide ovu poznatu planinu: „Najlepša uspomena iz Japana jeste vožnja brodićem po Aši jezeru sa pogledom na Fudži… Tek tada sam prvi put zaista shvatila gde se nalazim – u Japanu i da sam stvarno tu.“

Međutim, ono što ovu zemlju čini zaista posebnom nisu samo pejzaži, već i ljudi

„Oduševila me je ljubaznost Japanaca – čak i ukoliko ne govore tečno engleski jezik ili žure negde, uvek su bili tu da nam pomognu“, kaže Anđela Bokun, čiji se istraživački rad bavi primenom japanskih ESG standarda u srpskoj ekonomiji.

Kultura pažnje prema drugima ostavila je snažan utisak i na druge sakuriste. „Japanci su generalno ljubazni, ali nas je baš iznenadilo kada je kondukter u vozu video da spavamo i došao je da nam obori sedišta da bi nam bilo udobnije dok spavamo u putu“, priseća se Olivera.

Pored Olivere, Jelene i Anđele, stipendisti koji su takođe ove godine putovali u Japan jesu Stefan Popadić, čiji rad istražuje simboliku i potencijal cveta sakure u medicini, kao i Lidija Zečević, koja se kroz svoj rad bavi reformom korporativnog upravljanja u Japanu i njenim uticajem na poslovanje japanskih kompanija.

Nakon studijskog putovanja i pripreme istraživačkih radova, ovogodišnji sakuristi su se vratili puni utisaka i novih znanja, koje će dalje oblikovati njihov akademski put.

Ukoliko i ti želiš da budeš deo nove generacije sakurista – konkurs za prijavu je otvoren i traje do 30. juna

Pet studenata ili istraživača iz Srbije i ove godine imaće priliku da razvije sopstvenu temu, otputuje u Japan i iz prve ruke se upozna sa onim o čemu će pisati u svom radu. Program je namenjen ambicioznim, obrazovanim i kreativnim mladim ljudima koji žele da kroz svoje znanje, istraživanje i lični doprinos povežu dve zemlje – Srbiju i Japan.

Prijava je jednostavna i sastoji se iz tri koraka:

  1. Osmisliti predlog istraživačkog rada koji se oslanja na neku od sledećih oblasti: kultura, umetnost, jezik, filozofija, prava, ekonomija, društvene nauke, Kaizen menadžment
  2. Prikupiti potrebnu dokumentaciju — svi formulari i smernice dostupni su u delu „Konkurs“ na sajtu Sakura stipendija
  3. Poslati prijavu — direktno putem sajta ili na imejl: konkurs@sakurastipendije.rs

Čekamo te!

Leave a Comment